Štatistika Rýchlej zdravotnej pomoci Falck

Spoločnosť v tlačovej správe uviedol, že ich posádky denne zasahoval viac ako 500 krát. Čas dojazdu napriek vyššej dostupnosti pre pacientov medziročne narástol, a to všetkých posádok RZP aj RLP.

sanitka
 
Pomoc pre pacientov je stále dostupnejšie oproti roku 2017, keď záchranári „cestovali“ ku pacientovi v priemere 10 minút a 5 sekúnd. V roku 2018 sa tento čas znížil až o 5 sekúnd. To znamená presne 10 minút. Skrátiť čas dojazdu RZP sa podľa spoločnosti podarilo dosiahnuť aj vďaka transformácie piatich staníc začiatkom februára 2018 Z Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) na Rýchlu zdravotnú pomoc (RZP).
 
Regionálny riaditeľ pre strednú a východnú Európu, Ivo Krpelan hovorí, že dostupnosť posádok so záchranármi pre pacienta sa zvýšila kvôli prestavby staníc. Ďalej považuje tento krok za opodstatnené, pretože aj v roku 2019 stále
 
Na jednej strane dojazdové časy klesli, do úvahy musia brať aj medián dojazdových časov posádok RLP aj RZP a dohromady vypočítať priemer. ,
 
 Negatívny vývoj záchranný zdravotný systém sprevádza už niekoľko rokov po sebe. V roku 2017 prišla sanitka k pacientovi v priemere za 9 min 40s, v roku 2018 o 7 sekúnd neskôr, teda 9 min 47s  na celom území Slovenska.
 
Dôvodom je vyťaženosť systému, zrušenie nočnej lekárskej pohotovosti, zatváranie niektorých ambulancii všeobecných lekárov – pacientom príde jednoduchšie zavolať si na číslo 155,“ dodáva Krpelan.
 
V minulom roku absolvoval tím Falck rekordný počet zásahov. Bolo ich takmer 189 tisíc. Podľa údajov najvyťaženejším dňom sa stal 27. december.

záchranka
 
Úrazy berú palmu.
Najčastejšie boli posádky privolávané k rôznym úrazom. Zasahovali viac ako 20 tisíc – krát, to znamená 55 zásahov na každý deň.
 
 Nasledujú výjazdy k tráviacim ťažkostiam a vysokému krvnému tlaku. Tieto prípady medziročne stúpli tiež. Oproti predchádzajúcemu roku poklesli prípady s respiračnými problémami a bolesťami na hrudníku len mierne. A to vďaka Európskemu programu prevencie odvrátiteľných úmrtí. Preto kardiológovia, ale aj obvodní lekári intenzívnejšie pracujú s pacientmi hlavne na prevencii a  zlepšení životosprávy. Tvrdí vedúca skupiny analýz a kontroly kvality Edukačného a tréningového centra Falck Záchranná, Eva Havlíková.
 
Teraz trošku histórie.
Nadnárodná skupina Falck so sídlom v dánskej Kodani vznikla v roku 1906. Stal sa najväčším prevádzkovateľom záchranných zdravotných, hasičských a tréningových služieb na svete. Pôsobí v 31 krajinách a zamestnáva takmer 38 tisíc ľudí.
 
Na slovenskom trhu sa objavil v roku 2005, a poskytuje:
 záchrannú a dopravnú zdravotnú službu,
 zdravotnú starostlivosť vrátane rehabilitácií,
 pracovnú zdravotnú službu, priemyselnú požiarnu ochranu pre podniky,
kurzy prvej pomoci a BOZP.
 
 Od roku 2011 má aj svoju neziskovú organizáciu.